Ribe

Ribe zaštićenog staništa Tišina

 Bara Tišina, ali i bara Odmut su važno mrestilište riječnih, barskih i drugih ribolovno i ekološki značajnih vrsta riba tipičnih za nizijske terene, kakav je Posavina.

Do danas je na prostoru Zaštićenog staništa zabilježena 21 vrsta riba. U močvarnim vodama opstaju vrste riba koje su dobro prilagođene na manjak kiseonika, zamućenu i topliju vodu. Riječne i barske ribe poput ugroženog divljeg šarana, karasa, deverike, crvenperke, linjaka, čikova, vijuna i dr. za mrijest traže barska i močvarna mjesta ili plavne terene. 

Mlađe i sitnije ribe se grupišu u jata i često ne odlaze u otvorenu i dublju vodu. U zoni močvarne vegetacije ribe se hrane, kriju i polažu ikru. U toj zoni takođe se primjećuje pojačana aktivnost grabljivica koje love u zoni lopoča i koriste taj tip vegetacije kao kamuflažu. Prije svega, ovdje se misli na štuku i grgeča (bandara). Dublje dijelove sa podvodnom vegetacijom nastanjuju uglavnom  odrasle jedinke babuške, šarana,  deverike, crvenperke. Tu su i američki somić i sunčanica, koji su strane unesene vrste.

Kada se voda povuče u toku najsušnijeg dijela godine, riba se pomjera u dio bare koji ne presušuje tokom čitave godine. Takođe, tokom zime riba se povlači u dijelove bare koji ne lede kao i dijelove koji su topliji od okolne vode. U oba slučaja to je krajnji sjeverozapadni dio bare Tišina i južni dijelovi Odmuta.

Značaj riba u bari Tišina - Prisustvo bara i močvara u poplavnom području Save i drugih velikih rijeka pruža odlična mjesta za razvoj i odrastanje mladih riba, osiguravajući im dovoljnu količinu hrane i zaštitu od predatora. Bare Tišinu i Odmut po broju uhvaćenih jedinki najviše naseljavaju babuška, crvenperka, uklija i deverika. Veliki broj tih ciprinidnih formi stvara preduslove i za zdrave populacije karnivornih riba, prije svega štuke i bandara (grgeča), koje kontrolišu brojnost te održavaju ciprinidne populacije zdravima, eliminišući slabe i bolesne jedinke. Takođe, ciprinidne vrste riba su važan izvor hrane i za ptice močvarice. U barskim ekosistemima gdje je očuvana raznovrsna fauna riba, a što je danas rijedak slučaj, larve komaraca nisu prisutne u značajnijem broju. Njihovu brojnost regulišu: gavčica, bodorka, crvenperka i uklija. Bijeli amur je unesena riba iz porodice šarana, koja smanjuje pokrovnost vodenih biljaka u vodama posebno u staračama, ribnjacima i kanalima  pa se koristi se u cilju biokontrole biljaka i sportskog ribolova.

Na području „Tišine“ u skladu sa administrativnim podjelama nalaze se dva ribolovna područja kojim gazduju dva ribolovna društva. Na teritoriji opštine Šamac je Sportsko ribolovno društvo „Šamac“, a na teritoriji optine Domaljevac je Udruženje sportskih ribiča „Zlatni karas“.

Da bi se poboljšao kvalitet staništa za faunu riba ovog područja potrebno je analizirati načine zaštite u toku ljetnjih mjeseci kada dolazi do isušivanja najvećeg dijela bare, manjka kiseonika i grijanja vode. Takođe, poseban ugrožavajući faktor za ribe u barama Tišina i Odmut su unesene strane invazivne vrste riba koja otimaju hranu, jedu ikru i zauzimaju životni prostor domaće autohtone faune riba. U bare Tišina i Odmut unesene su sljedeće alohtone vrste:

  1. Ctenopharyngodon idella (amur)
  2. Carassius gibelio (babuška)
  3. Ameiurus nebulosus (američki somić ili cverglan)
  4. Lepomis gibbosus (sunčanica)
  5. Perccottus glenii (amurski spavač)

Autor teksta: Jovica Sjeničić

Spisak riba zaštićenog staništa Tišina

Ovdje možete preuzeti kompletan spisah svih vrsta riba

Preuzmi dokument