Bara Tišina je u bivšoj Jugoslaviji još 1985. godine od strane opštine Šamac proglašena prirodnom rijetkosti (Službeni glasnik opštine Šamac broj 4 – 07.05.1985) pa je time načinjen prvi korak na njenoj zaštiti.
Nakon raspada Jugoslavije i tokom 90-ih godine nije bilo posebnih istraživačko-konzervatorskih aktivnosti ni inicijativa za ovaj lokalitet. U tom periodu preuzete su nove obaveze u kontektsu zaštite prirode, a i na snagu su stupili novi entitetski zakoni o zaštiti prirode.
2009. godine ovo područje je od strane Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), Wageningen International (Holandija) uz tehničku podršku Orbicon-a (Danska) kandidovali su baru Tišinu kao potencijalno zaštićeno područje kroz projekat „Zaštita biodiverziteta poplavnih područja sliva rijeke Save“ kao jedno je od 12 područja sa teritorije Rebublike Srpske.
U 2011. godini Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS je započeo istaživanja bare Tišina u cilju uspostavljanja zaštićenog područja Specijalni rezervat prirode “Tišina”, međutim navedene projektne aktivnosti nikad nisu okončane, ali su izvršena istraživanja te godine bila dobra stručna osnova koja je poslužila za nastavak daljih istraživanja i praćenje stanja prirode ovog područja.
U sklopu ornitoloških istraživanja u BiH bara Tišina sa okolinom razmatrana je kao potencijalno IBA (Important Bird Area) područje u sklopu publikacije „Proram IBA međunarodno značajnih područja za ptice u Bosni i Hercegovini“ udruženja OD „Naše ptice“ iz Sarajeva. U toku 2013. godine realizovan je projekat „Istraživanje faune ptica u potencijalnim IBA područjima u sjevernom dijelu Bosne i Hercegovine“ (koordinator: Jovica Sjeničić) finansiran od strane Rufford Small Grants Foundation, koji je imao za cilj ornitofaunsitička istraživanja ove bare i njene okoline i preispitivanje prisustva vrsta važnih za nominaciju za IBA područje.
Narednih godina, tačnije 2014. g, u BiH je pokrenut projekat „Podrška za provođenje Direktive o pticama i Direktive o staništima u Bosni i Hercegovini“ kojim je upravljala EU. Jedan od ciljeva ovog projekta bio je podržati početne korake za osnivanje NATURA 2000 ekološke mreže u Bosni i Hercegovini, a krajnji cilj Natura2000 programa je pridonijeti ekološki održivom privrednom razvoju, približavajući se standardima Evropske Unije. U sklopu ovog projekta, područje Tišine je jedno od 117 područja koja su stručnjaci u okviru projekta predložili kao veoma značajno za očuvanje biološke raznovrsnosti, odnosno velikog broja stanišnih tipova i vrsta koje se smatraju ugroženim prema Bernskoj konvenciji, odnosno Direktivi o pticama i Direktivi o staništima Evropske unije. U sklopu tih aktivnosti Tišina je ušla u tri pilot projekta u sklopu kojih je izrađen „Indikativni plan upravljanja potencijalnim Natura 2000 područjem Tišina“.
Tek 2016. godine u sklopu projekta “Inventarizacija i uspostavljanje monitoringa biodiverziteta u cilju zaštite bare Tišina u plavnom području rijeke Save” koji je realizovalo „Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta“ (DIZB) iz Banjaluke izvršena su detaljna istraživanja ovog lokaliteta i pokrenuta je inicijativa za proglašenje Tišine zaštićenim područjem, prije svega SO Šamac, koja je istu na sjednici 28.04.2017. godine jednoglasno Zaključkom (LINK na dokum) podržala i proslijedila nadležnim republičkim organima na dalje razmatranje i pribavljanje mišljenja.
U 2019. godini Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o prolašenju zaštićenog područja (LINK na doc) IV kategorije „Zaštićeno stanište Tišina“ koja je oblavljena u Službenom glasniku RS br. 83/19 čime ovo područje postaje pravno zaštićeno.
Status zaštite
Sumirano, status zaštićenog područja bare Tišina razmatran je na različitim nivoima u kontekstu sljedećih odluka, sporazuma, planova i projekata:
- Lokalna zaštita
- Entiteska zaštita
- Međunarodna zaštita
- „Prirodna rijetkost“ – Odlukom SO Šamac 1985. godine;
- „Prirodno dobro“ - Predviđeno za neki vid zaštite u Prostornom planu opštine Šamac od 2016. godine;
- Posebni rezervat prirode - Aktivnosti Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske; područje je bilo na spisku potencijalno zaštićenih područja Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine;
- Zaštićeno stanište - od 2019. godine;
- NATURA2000 područje - U sklopu projekta "Zaštita biodiverziteta poplavnih područja rijeke Save" predloženo od strane IUCN, te u sklopu projekta "Podrška za provođenje Direktive o pticama i Direktive o staništima u Bosni i Hercegovini" predloženo od strane ekspertskog tima projekta;
- IBA (Important Bird Area) područje - Sistem međunarodnih zaštićenih područja značajnih za ptice uspostavljen od strane svjetske organizacije BirdLife International, predloženo od strane NVO sektora za zaštitu prirode.
Autor teksta: Jovica Sjeničić